How I earned over $500 in my bathroom!

First of all, I don’t call it a bathroom. It’s my classroom. And I earned the money teaching English as a second language to children in China!

I have a full time job in corporate America, but a couple of months ago I decided I needed a more meaningful hobby – something that was different than my daily grind. The ability to earn money at the same time was just an added bonus! That began my journey with VIPKid.

Why did I turn my bathroom into a classroom? This was an unused area of my home off of a spare bedroom that I use as my home office. The countertop placed my laptop at the right level, and it allowed me to have a wall behind me that was in easy reach. The lighting is easily controlled, and it’s right next to my wireless router, so there’s a strong wifi signal. It was perfect! There were two previously empty drawers perfect for storing props, and the huge bathroom mirror also provides a surface I can use as my own personal dry erase board to write myself lesson notes!

My journey with VIPKid has just begun, and so far I LOVE it. The children and their parents are amazing. The hours are flexible, and the classes are fun. As you can see, the pay is pretty nice too!

In full disclosure, I expect my paycheck to continue to grow. I am a brand new VIPKid teacher, and so I’m still building my regular student base.  At the time I’m writing this article, I’ve been a teacher for 47 days. (I signed my contract mid-September, 2018.) It’s important to note that I ONLY make myself available to teach Monday through Friday between 5 or 6 am Central and 7:30 am Central. I need to be ready to start my regular job at 8 am sharp.

In this short time, though, here’s how my student base (and paycheck) have grown:

  • My first week I opened 10 timeslots (none short notice) and didn’t get any bookings.
  • My second week, VIPKid offered an incentive for opening up a certain number of short notice time slots, so I opened 25 available class times, and I got two short notice bookings. (Both of whom have booked multiple classes since then!)
  • The first half of October, my mom had surgery, so my availability to teach was limited, but I taught 9 classes with one trial no-show.
  • The second half of October, I taught 35 classes.
  • Looking ahead, it’s only November 3rd, and I’m already booked for 14 classes. (VIPKid only opens up two weeks in advance, so there are plenty more bookings to come!)
September 2018 – 2H October 2018 – 1H October 2019 – 2H
% of Timeslots Filled 20% 25% 92%
Pay $22.00 $84.00 $410.00

I cannot recommend this opportunity enough. It’s a good company with good training and a simple process to learn and grow your student base. It’s fun, flexible, and so far pretty profitable!  Whether you are looking for some extra holiday spending money, a second career, or a meaningful hobby, VIPKid could be a good fit for you.

If you would like to learn more, feel free to contact me. If you are looking for someone to help you through the process, I’d love to be your mentor, so please use my referral link if you are ready to sign up!

 

Advertisements

Classroom Basics – Set up a VIPKid Classroom Without Breaking the Bank!

When I was interviewing and preparing for my mock class, I wanted to rush out and buy every teacher prop available. I love buying school supplies under normal circumstances, so with the idea of a “new classroom” in my mind, I was almost unstoppable!  However, I’m happy to report that I did not break the bank and was able to show some restraint.

If you are just getting started, there’s no need to spend a fortune in props and classroom decorations. Below are my top picks for things to get your classroom started.

Things You Already Have

  • Tape. Yes, just regular scotch tape. If you have some favorite reward systems, you can later invest in magnets, velcro, or some other adhesive, but for just starting out, tape works just fine. I use tape to decorate my walls and whiteboard, and I use it in virtually every reward system I prepare. It’s easy to use, and you probably already have a roll in your junk drawer!
  • Musical Item(s). Yes, I know that it’s vague. But this can be literally ANY musical item. If you can plan an instrument, that’s great. I can’t even read music, much less play an instrument, so an old kid’s harmonica is what I use. Before I start singing a song, I play a few discordant notes on the harmonica to get my student’s attention and set the stage for the song. A toy xylophone, kiddie piano, a pair of drumsticks, a kazoo, or even a whistle would probably work.  Just find something you’ll enjoy and get to playing!
  • Toys. On the subject of toys and fun, dig out some of your favorite old toys or game pieces. I have used stuffed animals, toy cars, card games, dice, and even a dog toy in my lessons. Be creative! If you are having fun, the kids will too.

You will be amazed at how many household items you will find that you can use in class. However, there will be a few things that are worth purchasing.

Things to Buy

  • Magnetic Letters.  These are inexpensive and versatile. They can be used for beginners when learning letters and letter sounds. They can be used in phonics practice for more advanced students. They can be used to customize your classroom decorations or help with verb conjugation. The possibilities are endless! You could probably get by with one set of capital letters, and two sets of lower case letters.
  • Small Whiteboard.  I picked one up for around $5.00 I think, and I use it all the time. I use it along with my magnetic letters, and I use it to write examples. It can be used to correct pronunciation (b vs buh) and to draw reward systems. This is one of my go-to items in the classroom.
  • Something You Love. I have to confess. I did make a major splurge recently, but in all honesty, I would have bought these with or without a classroom! I came across a few finger puppets that were custom made from Chicago artist Dan Crowley.  I absolutely adore all of his work, and so I purchased two puppets, a sun and a moon. I’ve had the chance to use them when teaching about the weather and “good morning” but really, I just love looking at them! (But they do look FANTASTIC over video in the classroom!) While I try to be frugal, if you find something that you just love, it’s ok to buy it. Why? Because if you are excited, your students will be too. And I love anything that helps my students love learning.

Bonus Buy

  • A Laminator. I’m not sure why, but I already had a laminator. However, if you are hired, you can invest in a decent home laminator for $25-$35, and the plastic sheets cost about $11 online from Amazon. I use my laminator all the time, from making reward systems to decorating my classroom. I print, laminate, and attach pictures of animals to those pointy kitchen skewers I hate to cook with, and voila – instant puppet. If you don’t have a whiteboard, you can also use a laminated piece of paper as a makeshift whiteboard. I probably wouldn’t purchase a laminator just for the interview process, but if you are looking for a way you can start building up re-usable supplies for your classroom, this is a good place to start.

If you’d like to see more about the basics I use, I put together a quick video that shows these items in my classroom. As always, if you print pictures off the Internet, make sure you have permission to use the image.

Good luck setting up your classroom. If you have questions or suggestions, feel free to leave them in the comments or contact me.

Of course if you are ready to get started with VIPKid and are looking for a mentor, feel free to reach out and use my referral link.

person holding pink piggy coin bank
Photo by rawpixel.com on Pexels.com